* Blog autorki książek dla dzieci *
Blog > Komentarze do wpisu

HALLOWEEN CZY DZIADY?


31 Października to magiczny czas! Dzieciaki szykują straszne stroje, obrzydliwe przysmaki i maski,
a z kątów wyglądają duchy, trupy i innego rodzaju potwory.
Halloween przyjęło się u nas świetnie, ale Dziady naszym dzieciom kojarzą się przede wszystkim ze starym dziadkiem!? ;-)
Właściwie nie ma co marudzić. Dzieciaki muszą się bawić.
Ale może fajnie przypomnieć naszym pociechom o święcie przodków? 
Tylko, co to właściwie te Dziady?! 

Wieki temu, jeszcze w czasach pogańskich: słowiańskich, bałtyckich, celtyckim itp, nasi przodkowie wierzyli, że 31 października zaciera się granica pomiędzy światem żywych i umarłych. Wtedy dusze zmarłych przybywały z zaświatów, by ogrzać się przy świętym ogniu, by pojednać się na chwilę z potomstwem, ale również po to, by znaleźć sobie nową "siedzibę" i narodzić się ponownie. 
Obrzędy Dziadów obchodzono w nocy z 31 października na 1 listopada. Ale co się wtedy działo?!
Odprawiano ucztę! Rodziny gromadziły się przy posiłku, od
dając część duszom odwiedzającym ich domostwa. By nakarmić wygłodzonych przodków wylewano część potraw na stół i podłogę. Jeśli dary zanoszono na cmentarz, wylewano miód i kaszę na grób przodka. Przy stole nie można było głośno rozmawiać, ani gwałtownie wstawać od stołu, by nie odstraszyć gości z zaświatów.

Dary składane duszom miały zapewnić dobre plony, opiekę i pokój na ziemi i w zaświatach, czyli słowiańskiej Nawii. Oprócz darów z pokarmu, rozpalano ognie, by dusze łatwo mogły trafić na ziemię. Ogień miał też odstraszać demony, które próbowały korzystać z otwartem bramy i również dostać się na ziemię. 
A skąd nazwa? Być może ma to związek z włóczęgami, których dawniej zwano dziadami? Ich rola podczas tego święta była szczególna, gdyż starych włóczęgów kojarzono z wędrującymi duszami i często proszono o modlitwy, w zamian ofiarując jedzenie lub pieniądz.

Rozumiem, że Halloween wygra, bo zdecydowanie ma fajną oprawę, ale może to święto nie jest aż tak dalekie naszym Dziadom? Bo w końcu rzekomym pierwowzorem Halloweenu jest celtyckie święto Samhain, które było oficjalnym zakończeniem lata. Celtowie wierzyli jednak, że w ten czas przybywają na ziemię dusze zmarłych. Czy to zbieg okoliczności? Halloween nie jest więc nam tak obcy, jakby się mogło wydawać?! Ale przypomnijmy dzieciom o naszych Dziadach podczas przebieranek.  Na pewno na tym nie stracą! A ko z was chce się przestraszyć naprawdę, zapraszam do lekturki " Strachów na Lachy " ;
)

AN


 

sobota, 31 października 2015, aneta.noworyta

Polecane wpisy